Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Ozon Tedavisi

Ozon doğada bulunan üç oksijen atomundan oluşan, renksiz keskin kokulu bir gazdır. Doğada gaz halinde bulunur. Çok güçlü bir dezenfektandır,antimikrobiyaldir, İmmün sistem düzenleyicisidir ve antioksidandır.

Ozon terapisi, veya daha spesifik olarak, major ozonlu otohemoterapi, yaklaşık 40 yıldır kullanılmaktadır. Alman kimyager Christian Friedrich Schönbein ozon terapisinin babası olarak kabul edilmektedir (1840). Elektrik akımını sudan geçirdiğinde değişik bir koku ortaya çıkmıştır ve Mitolojide Tanrı’nın nefesi anlamına gelen eski greek kelimesi ozein (odor)’den esinlenerek ozon adını vermiştir. Edward Fisch, 1950 yılında ozonu kullanan ilk diş hekimidir.

 

Ozon, kanda oksijen seviyelerini ozon uygulamasından sonra uzun periyotlar boyunca anlamlı olarak yükseltmektedir; sonuç olarak, alerjilerde  kaybolma eğilimi, İnterferon seviyeleri artışı sayesinde virüs çoğalmasında azalma, Tümor Nekroze Edici Faktörün (TNF) üretimini situmüle etme sayesinde anti-neoplastik etki yaratmaktadır.

 

Ozon terapisi düşük konstrasyonda çoğu bakteriyi öldürür. Sistemik Candida albicans, atlet ayağı, küfler, maya ve hatta mantarlar da dahil olmak üzere Ozon tüm mantar türlerine karşı  da ayrıca etkilidir.

 

Ozon arteriyal plağı okside eder. Hem arteriosklerozisdeki hem de artherosklerozisdeki plağı yıkar. Bu ozonun geniş ve hatta küçük damarlardaki tıkanmaları temizleme eğilimde olduğu anlamına gelir.

 

Ozon, yetmezlik olan organlarda daha iyi doku oksijenasyonuna izin verir. – Ozon kırmızı kan hücrelerinin fleksibilitesini ve elastikiyetini arttırır.Kanın akışkanlığını arttırıcı ağrı kesici kan yapımınını uyarıcı etkisi de vardır

 

Vücudumuzda hücrelerin içindeki her gün süregelen yapım yıkım olayları sonucunda üretilen ve kullanılan enerjinin yanı sıra bir takım yan ürünler ortaya  çıkmakta ve bunlar serbest O2 radikalleri olarak ortada dolaşarak hücrelere zarar vermekte,  özellikle çevre kirliliği ,radyasyon ,ağır ağrı kesiciler ,kanser ilaçları,sigara, alkol bunların kullanımı serbest radikallerin oluşumunu daha da arttırmaktadır. Ozon, vücudun kritik bir şekilde ihtiyacı olan bu antioksidan enzim sisteminin daha etkili çalışmasına belirgin katkıda bulunur.

 

Hücrelerin kan şekerini kullanmasını artırarak ve insülin salgılanmasını artırarak kan şekerini düşürür. Metabolizmayı hızlandırır ,kolesterol diğerlerini düşürür. Lokal yağ yakımı etkisi sayesinde kilo vermek kolaylaşır.

 

Kanın pıhtı oluşturmasını önler , bu sayede kalp krizi ve inme riski azalır. Bakteri,  parazit gibi mikrobik ajanlari yok eder ve yara iyileşmesini hızlandırır.

 

Bağışıklık sisteminin aktivasyonu artırır, kanserle savaşan  hücrelerin üretimini destekler, bu sayede kemoterapi alan hastalarda kullanılır.

 

Vücudu toksinlerden arındırır. Antiaging, detoks amaçlı kullanımı yaygındır.

OZON tedavisi nasıl yapılır ?
,

Majör otohemoterapi
Hastadan yaklaşık 50- 100 ml  kan negatif basınçlı şişeleri alınır ve bu kan medikal jeneratörlardan belli dozda ozon ile karıştırılır ve ozon gazı kanda hemen çözülür hastaya tekrar verilir işlem 15 20 dakika sürer.

 

Minör otohemoterapi
Hastadan 3.5 cc kan alınıp ozon cihazından alınan aynı miktarda ozon gazı  ile karıştırılıp hastaya kas içine verilir.

OZON tedavisi kimlere uygulanmaz ?
İşlem uzman kişiler tarafından uygulandığında hiçbir yan etkisi yoktur. Ancak Bakla alerjisi, gebelik ve emzirme ,kanama bozukluğu,yeni gelişmiş kalp krizi ,beyin kanamaları, kontrolsüz kalp hastalıklarında uygulanmaz.

OZON kaç seans uygulanır ?
Ozon yaklaşık 8/seans sürer. Etki oluşabilmesi için en az 5 seans ve üzeri uygulama yapmak gerekir. Haftada bir kez ya da haftada iki kez uygulanabilir.

OZON dikkat edilmesi gerekenler ?
Ozon terapi alınırken ilaçlarınızı kesmenize gerek yoktur. Kemoterapi alıyorsanız kemoterapiden en erken 3- 4 gün sonra ozon terapi alabilirsiniz. Ozon seansı boyunca mümkünse alkol almamanız önerilir. Ozon tedavisi süresince bol su içmeniz gerekmektedir.

Sonuç olarak ozon terapisi, alanında uzman hekimlerce kurallara uygun olarak uygulandığı taktirde bir çok hastalığın tedavisinde başarı oranını arttıran, yan etkileri oldukça sınırlı olan ve tüm yaş gruplarında güvenle uygulanabilen yenilikçi bir tedavi yöntemidir.

Koronavirüste OZON nasıl iş görür ?

 

Ozon bakteri ve virüsleri öldürür, virüsün lipit yapıdaki hücre duvarını parçalar, interferon yapımını artırarak virüsün vücutta çoğalmasını önler.
Oksijeni arttırarak vücudun hipoksiden korur.
İmmün sistemi düzenler uyarır.
Virüs  salgını döneminde destek olarak kullanılabilecek en güzel tedavi metotlarından biridir.

Çin halk cumhuriyetinde covid  19 tedavisinde ozon tedavisi destek olarak kullanmıştır.

Sonuçta;
OZON tedavisi hastanın kendi kanı ile yapılan koruyucu tedavi yöntemidir.

 

Bu kadar güçlü ve yan etkisi olmayan bir tedavi metodunu siz danışanlarımıza tavsiye etmekten memnuniyet duyarız.

Herkese sağlık diler ve herkesi ozonlu su içmeye kliniğimize bekleriz .